Гордість Херсонщини - Анатолій Марущак

 

«Йому притаманні ажурність стилю, імпресіоністичність думки, візерунковість образу. Він добре почувається у бароковій витонченості, елігійній ритміці та асоціативній символіці…» - так зазначав доктор філологічних наук, академік Ярослав Голобородько у своїй літературнознавчій книзі «Світ Таврійських письменників» про майстра пластичної лірики, видатного українського тележурналіста, драматурга, Почесного громадянина Херсона, заслуженого журналіста України, відомого українського поета Анатолія Марущака.

Саме з Анатолієм Петровичем Марущаком 5 листопада 2020 року шанувальники українського мистецтва мали радість зустрітися в актовій залі Гончарівки. Захід відбувся в рамках цьогорічного проєкту «Гордість Херсонщини».

Звучали українські пісні у виконанні уславленого колективу – Народного ансамблю народної пісні «Славутянка» Херсонського обласного Палацу молоді і студентів (керівник Ольга Куракіна), лауреата Всеукраїнських конкурсів вокалістів Івана Бурлаки та лауреата Міжнародних джазових конкурсів Аташан. Звучала й поезія винуватця свята – лауреата обласної літературної премії імені Миколи Куліша, Всеукраїнської літературної премії імені Катерини Мандрик-Куйбіди та Міжнародної літературної премії імені Джона Буньяна, самобутнього поета Анатолія Марущака. Поезія зачепила найпотаємніші струни душі кожного із присутніх.

Глядачі дивувалися багатогранності майстра красного письменства та надзвичайно вимогливій працездатності тележурналіста, який народився 8 листопада 1953 року в місті Каменську-Шахтинському Ростовської області (Росія), навчався в Одеькому державному університеті імені І. Мечнікова, а з 1978 року живе і працює у нашому рідному Херсоні.

За минулі 40 років Анатолій Петрович працював редактором радіо Херсонського суднобудівного об’єднання, диктором і редактором обласного радіо, головним редактором обласної держтелерадіокомпанії «Скіфія». За роки роботи на обласному телебаченні ним було підготовлено близько трьох тисяч сюжетів про життя мешканців Херсона і Таврійського краю. Він є автором цілої низки циклів передач, які транслювались у програмах Першого Національного каналу. За цей час Анатолій Марущак здобув понад 20 перемог на Міжнародних телеконкурсах. Понад 300 серій про життя видатних і знаних земляків наших у авторському телевізійному проєкті «Золотий літопис Таврійського краю», понад 250 передач про культурних діячів – письменників, режисерів, акторів, літературознавців, художників скульпторів Херсонщини – в авторському проєкті «Літературна скарбниця Таврійського краю» тощо – це неповний перелік його телепроєктів, які так припали до душі краянам Смаглявої Таврії. Його робота мала схвальні відгуки серед мешканців Херсонщини і серед колег (відзначений «Золотим пером» і «Золотою медаллю української журналістики», нагороджений знаком «За особливі заслуги в інформаційній сфері»). І на державному рівні його діяльність була високо оцінена: відповідно Указу Президента України 2004 року Анатолій Петрович удостоєний високого звання «Заслужений журналіст України», відповідно Указу Президента України 2009 року його нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ-го ступеня.

Та найголовніше його письменницьке перо заточене на вирішення нагальних проблем з питань виховання підростаючого покоління. Його дитячі твори мають неабиякий попит серед малечі та їх батьків. Тож і на цій ниві є вагомі здобутки- чимало його творів здобули визнання і відзначені званням Лауреата Корнійчуковської літературної премії за кращі поетичні твори для дітей 2015 року та лауреата цієї ж премії за кращі прозові твори для дітей 2016 року. І нині всі присутні з радістю зустріли новину, що у київському видавництві «Кондор» нещодавно вийшов друком роман «Вибух терміта», який складаєть з чотирьох книг. Пригода головного героя роману відбувається на тлі історичних подій 18 століття. Герой подорожує по 10 країнах Європи та Єгипту. Вірю, що динамічність подій і яскраві пригоди юного херсонця сприятимуть читабельності роману серед підлітків соборної України. Це те, чого так бракує в сучасній українській літературі.

Роман презентовано. І, напевно, найближчим часом буде доступним широкому колу читачів обласної книгозбірні імені Олеся Гончара. Тож ми чекаємо на незаангажовану креативну молодь, яка любить мріяти, фантазувати, любить читати і наснажуватись на нові звершення, нові відкриття. А нашому гостеві – Анатолію Петровичу Марущаку – побажаємо нових творчих відкриттів та вдячних читачів серед дітей та молоді нашої Батьківщини.

Олег ОЛЕКСЮК,

Заслужений працівник культури України,

керівник проєкту «Гордість Херсонщини».

Автор статті: 

Персоналії: