Василенківська конференція-2020

14 травня 2020 року відбулась ІІ регіональна наукова інтернет-конференція «Микола Василенко і процес відродження української культури та державності», присвячена 96-річчю від дня народження  письменника-земляка, просвітянина,  Почесного громадянина міста Херсона. Конференція проходила в онлайновому режимі, на платформі Zoom.

У своїх виступах науковці, журналісти, представники бібліотеки, просвітяни та студенти висвітлили багатогранну творчість знаного на Херсонщині та поза її межами поета-краянина, громадського діяча, палкого патріота української державності.

Завідувачка відділу краєзнавства обласної наукової книгозбірні ім. Олеся Гончара  Оксана Токовило розказала про тісну дружбу та співпрацю з письменником, громадським діячем Миколою Олександровичем Василенком. Поет-краянин презентував та дарував свої книжкиХерсонській обласній книгозбірні імені Олеся Гончара; був активним учасником патріотичних та літературних заходів Херсонського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка та обласної бібліотеки тощо. Вона зазначила, що на сайті бібліотеки у розділі «Повнотекстові твори місцевих авторів» представлені електронні версії друкованих творів письменника.

Про досвід вивчення літературного доробку поета-краянина в шкільному курсі української літератури розповіла Ніна Плакида, учитель української мови та літератури НВК «Школа гуманітарної праці» м.Херсона. Так, разом з учнями вона створює відеороліки, буктрейлери за творчістю поета.  А нещодавно промо-ролік за книгою «Архітектура планіди» Миколи Василенка зайняв друге місце на Всеукраїнському конкурсі  ім. Бориса Грінченка.

Науковці – представники Херсонського державного університету у своїх грунтовних доповідях висвітлили багатогранну творчість Миколи Олександровича Василенка. Так, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури ХДУ Наталя Чухонцева під час свого виступу розкрила особливості перекладацьких творів Миколи Василенка та Яра Славутича. Кандидат філологічних наук, доцент, завідувач міжкафедральної накової лабораторії «Українська література в англомовному світі» при ХДУ Іван Немченко дослідив строфіку та метрику поезій Миколи Василенка.  Кандидат філологічних наук, старший викладач ХДУ Тетяна Цепкало  проаналізувала міфологеми місяця в поезії поета-краянина. Кандидат філологічних наук, доцент, завідувач міжкафедральної накової лабораторії «Українська література в англомовному світі»  при ХДУ Галина Немченко  розкрила особливості художнього осмислення природи в ліриці Миколи Василенка та Івана Златокудра. Старший викладач ХДУ Валентина Галаган дослідила світ дитинства в творах Миколи Василенка, а магістрант факультету української філології та журналістики Наталя Ястреб розкрила особливості висвітлення Революції гідності  в творах Миколи Василенка і Неди Нежданої.

Член НСПУ, кандидат філологічих наук, доцент ХДУ Василь Загороднюк проаналізував громадянські мотиви лірики Миколи Василенка, його неповторні катрени.  Василь Степанович також поділився спогадами про виступи Миколи Олександровича на херсонському майдані у 2014 році: «Поет мав тихий, але потужний голос, до якого прислухався багатотисячний майдан, його катрени передавали настрої суспільства та були на часі».

Микола Олександрович Василенко до останнього подиху залишався палким патріотом своєї країни, був активним громадським діячем, вболівав за свою Батьківщину. Павло Гавриш, член Херсонської обласної організації Народного Руху України під час свого виступу «Микола Василенко і процес становлення незалежної України» розповів про громадянську позиції просвітянина,  поета-краянина, який був членом Народного руху України, очолював міську благодійну організацію «Таврійська фундація».

Микола Василенко завжди слідкував за політичним розвитком країни, свої переживання та думки висловлював у щоденниках. Це було своєрідне художнє літописання розвитку України, про  яке більш докладно розповіла член НСЖУ, голова Таврійської фундації Любов Гаражій.

Наприкінці конференції учасники висловили бажання  продовжувати дослідження життєвого і творчого доробку поета-краянина та запланували провести у 2021 році III регіональну наукову інтернет-конференцію «Микола Василенко і процес відродження української культури та державності».

Оксана Токовило,

завідувач краєзнавчого відділу

Херсонської обласної універсальної

наукової бібліотеки імені Олеся Гончара,

член правління ХОО ВУТ "Просвіта" ім. Т. Шевченка

Персоналії: